מגדל דוד יוצא לדרך חדשה / מוזיאון מגדל דוד
מוזיאון מגדל דוד בירושלים הוא הרבה יותר ממוזיאון. זהו אתר היסטורי וארכיאולוגי שמתרחשים בו כל העת אירועי תרבות ואמנות ומתקיימות בו תערוכות מתחלפות, פעילויות חינוך, הופעות ומסיבות. אירועי התרבות במגדל דוד מיועדים לכולם – לישראלים ולתיירים בכל גיל, מכל דת ולאום. הם מחברים בין מזרח ומערב, בין קודש לחול, בין ימי קדם לימינו אנו, ומציגים את ירושלים הנצחית והעכשווית, האוניברסלית והרב-תרבותית. מגדל דוד הוא של כל אחד ואחת.
בימים אלה נעשות במוזיאון מגדל דוד עבודות חידוש ושדרוג מסיביות ויסודיות, בהקפדה על נוהלי השימור המחמירים החלים על אתרי מורשת. במסגרת זו אנו מרחיבים את חללי התצוגה, מקימים לרווחת המבקרים בית קפה, חנות ואולם זכוכית ברחבת הכניסה המערבית, ומשדרגים את תצוגות הקבע העוסקות בסיפורה של ירושלים. המוזיאון המחודש יציג אוספים וממצאים ארכיאולוגיים אותנטיים בתצוגות המשלבות אמצעים טכנולוגיים עכשוויים ויספר את תולדות העיר באופן תמטי, בניגוד לתצוגה הכרונולוגית הקיימת כיום. עם תהליך ההתחדשות יתווספו למוזיאון גם חללי תצוגה לאמנות עכשווית, מתוך שאיפה להרחיב ולהעמיק את העיסוק בירושלים לתחומי האמנות והעיצוב. התהליך צפוי להסתיים בשנת 2022.
מעבר לחשיבותו הארכיאולוגית וההיסטורית, מוזיאון מגדל דוד בירושלים הוא גם מרכז חינוכי ותרבותי חשוב ופורה. בין כתליו מתקיימים תדיר אירועי תרבות ואמנות בתחומי המוזיקה, המחול והתיאטרון וכן פעילויות ותוכניות חינוכיות לילדים, לבני נוער, לסטודנטים, למשפחות ולבני הגיל השלישי. המוזיאון נועד לשמש גשר בין הקהילות, העדות, התרבויות והלאומים הרבים המרכיבים את הפסיפס המרתק והמופלא של ירושלים. מוזיאון מגדל דוד ניצב בליבה של העיר ומחבר בין מזרח העיר למערבה, בין קודש לחול, בין ירושלים ההיסטורית ובין ירושלים של היום, והוא נחשב לאחד מעוגני התרבות של ירושלים. מגדל דוד, סמלה של ירושלים, הוא החוליה המקשרת בין עברה ההיסטורי והמפואר של העיר ובין הווייתה כבירת ישראל המודרנית.


בשנה האחרונה הוקמה במגדל דוד מעבדת חדשנות ייחודית ופורצת דרך, הראשונה מסוגה במוזיאונים בישראל. המעבדה מפגישה בין אנשי סטארט-אפ ובין עולם התוכן של מוזיאונים ואתרים היסטוריים במטרה לפתח אמצעי הדמיה והמחשה חדשים שישמשו בתערוכות המוצגות במקום. הכלים המפותחים במעבדה יאפשרו להציג את סיפורה של ירושלים באמצעים אינטראקטיביים ולשדרג את חוויית המבקרים במוזיאון. כזה הוא למשל הכלי המאפשר סיור וירטואלי קולי שנעשה מהמחשב הביתי ומאפשר לסייר וירטואלית בכל חלליו של מגדל דוד, להציגם בתצוגה של 360 מעלות ולשמוע הסברים מפורטים.
תצוגת הקבע של המוזיאון מספרת את סיפורה של ירושלים וכוללת מיצגים חזותיים, הולוגרמות, מודלים תלת-ממדיים ואמצעי מדיה הממחישים אירועים שונים ב-4000 שנותיה של העיר. כל אולם תצוגה במצודה מוקדש לתקופה היסטורית אחרת, החל מימיה של ירושלים כעיר בכנען ועד לתקופת המנדט הבריטי ומדינת ישראל. נוסף על תצוגת הקבע מוצגות במוזיאון תערוכות מתחלפות, ובגן הארכיאולוגי מוצגים מיצגי חוץ.
בחצר המצודה המרשימה, שבה אפשר לראות ממצאים ארכיאולוגיים נדירים מימי החשמונאים והמלך הורדוס, מתקיימים תחת כיפת השמיים אירועי תרבות הפונים למגוון קהלים: פסטיבלי מוזיקה וקונצרטים, אירועי אמנות ומיצגים, טקסים רשמיים, הופעות רוק ומסיבות מוזיקה אלקטרונית. כן מקיים המוזיאון ימי עיון וכנסים, סדרות מפגשים וסיורים בעיר העתיקה ובמרכז ירושלים, ופעילות חינוכית ענפה המיועדת לכל מגזריה של מערכת החינוך הישראלית – הכללי, הדתי, החרדי והערבי, מגיל גן ועד לסטודנטים, מורים ועובדי הוראה.


בימים אלו מושקת חוויית הלילה החדשה במגדל דוד. המופע האורקולי הלילי הוא אחת האטרקציות המרכזיות שמציע המוזיאון. זוהי פנינת תרבות יחידה מסוגה בעולם המושכת אליה מאות מבקרים מדי לילה ומיועדת לכל אוהבי ירושלים, ישראלים ותיירים דוברי כל השפות. המופע מספר את סיפורה של ירושלים באמצעות דימויי ענק עוצרי נשימה המוקרנים על קירות המצודה העתיקה ומציגים שליטי עבר, מיתוסים קדומים, תרבויות עתיקות ואירועים מכוננים של דתות שונות. אבני החומות והצריחים משתלבים בדימויים המוקרנים עליהם ועוטפים את הצופה בחוויה רב-חושית. במופע האורקולי נעשה שימוש בטכניקות לייזר חדשניות ובמערכת מחשוב משוכללת המפעילה 20 מקרנים, 10 נגני וידאו, 14 מחשבים, 14 רמקולים ותשתית של כבלים שאורכם כ-10 קילומטרים. חוויית הלילה החדשה במגדל דוד, הנשענת גם היא על אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, מציגה את סיפורו התנ"כי וההיסטורי של המלך דוד מנקודות מבט חדשות ובפרספקטיבה עכשווית.
ייחודו של מוזיאון מגדל דוד הוא בהציגו את כל סיפורה של ירושלים, על האירועים הבולטים בתולדותיה, מראשיתה בימי קדם ועד ימינו אנו. המוזיאון מדגיש את חשיבותה ההיסטורית של ירושלים לשלוש הדתות המונותאיסטיות, ותכניו מוצגים בשלוש שפות – עברית, ערבית ואנגלית. לצד ההיבט ההיסטורי של המצודה היא משמשת גם אתר תיירותי וארכיאולוגי חשוב ובו שרידים ושכבות היסטוריות מכל תקופותיה של ירושלים. מגדל המצודה (מגדל פצאל) נחשב אתר חובה לכל תייר בעיר, וידוע בהיותו נקודת התצפית היפה והאטרקטיבית ביותר על ירושלים כולה.