קסם על - זמני
'אנחנו כאן', להקת הפולקלור הייצוגית של ישראל ות"א-יפו, פורסת בפנינו מזה 60 שנה פסיפס יהודי מרתק ורב גוני, המשלב באופן קסום בין המזרח למערב, בין אז לעכשיו, ובין יהדות הגולה לישראליות החדשה.
הלהקה המשקפת פולקלור ישראלי ויהודי על זמני תציג את המופע החדש
'מסורת – ישראל שלנו'
היכל המוזיקה, יפו 1/11/2017


כל אחד מאתנו שואל את עצמו לא פעם, מה מאחד בינינו? מה משותף לאותו ערב רב של עדות, מנהגים, תרבויות ולאומים, שהגיעו מכל קצוות תבל ומארבעת רוחות השמיים כדי לדור יחד בכפיפה אחת. וכמו שלרוסים יש את מקהלת הצבא האדום, לאירים את Lord of the Dance, לצרפתים את הקברט ומולן רוז' ולאמריקאים את ברודווי, מה יש לנו? 'אנחנו כאן', להקת הפולקלור היהודית הייצוגית של ישראל ות"א יפו, מחברת מזה שישים שנה את כל העושר האינסופי הזה לכדי יצירה הפורסת בפנינו פסיפס מרתק ורב גוני, המשלב באופן קסום בין המזרח למערב, בין אז לעכשיו, ובין יהדות הגולה לישראליות החדשה, או כפי שאמר יגאל אלון: "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".
הכול התחיל בשנת 1956 בווילנה בירת ליטא (ברה"מ לשעבר), כאשר קבוצות אמנים, זמרים, רקדנים ושחקנים, נפגשו בסתר והחליטו לצאת למאבק בשלטונות הסובייטיים, במטרה להחיות את הרוח היהודית בעיר, ולהקים בחשאי (תחת מסך הברזל) להקה חדשה וייחודית בנוף התרבות המקומית, שנועדה לשמור על המורשת והמסורת היהודית לאחר השואה. עם פתיחת שערי ברה"מ בשנות ה-70 היו חברי הלהקה בין הראשונים שעלו לישראל, וחידשו את פעילותה תחת השם העברי "אנחנו כאן" (ביידיש: "מיר זיינען דאָ"), כדי לשמר ולהפיץ את תרבות הפולקלור היהודי-ישראלי. ההופעה הראשונה בישראל נערכה ב-5 בנובמבר 1972 בהיכל התרבות בתל אביב, בנוכחות ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, וקהל של אלפי צופים נלהבים.
רפרטואר להקת 'אנחנו כאן' מבוסס על שילוב קסום בין תרבויות המזרח והמערב, כלהקה היחידה בישראל המשלבת שירה ביידיש, לדינו, רוסית ועברית במופע אחד, יחד עם מחול מגוון וססגוני של יהדות ספרד, מזרח אירופה, תימן, מרוקו ואגן הים התיכון, ובהשתתפות צעירים ומבוגרים (מקהלה ותיקה מול רקדנים צעירים), וצברים יחד עם עולים חדשים, כחלק מחזונה של הלהקה לשלב את הפולקלור ומורשת התרבות היהודית לדורותיה, בתוך התרבות הישראלית העכשווית. קיימות בישראל להקות פולקלור רבות, אך כולן ברמה ה'נישתית' כלהקות המייצגות עדה או תרבות מסוימות, אך לא ניתן להצביע על להקה המציגה את מכלול הפולקלור היהודי לדורותיו, ומכל קצוות העולם, כפי שעושה להקת 'אנחנו כאן'. כיום, שישים שנה לאחר שהוקמה בווילנה, וארבעים וחמש שנה לאחר שהתאחדה מחדש בישראל, המסורת ממשיכה. להקת "אנחנו כאן" היא להקת הפולקלור הרשמית של ישראל, המייצגת את המסורת והתרבות היהודית והישראלית מאז ועד היום, מארצות הברית ועד לסין, מבירות אירופה ועד רחבי אסיה, בשלל אירועי תרבות ופסטיבלים בעלי שם בארץ ובעולם.
הלהקה מורכבת מחמישים זמרים ורקדנים, מכל שכבות הגילאים, כולל סיפורים אנושיים מרתקים ומרגשים של זמרים ששרו בלהקה המקורית בליטא כילדים, וממשיכים לשיר בה עד היום, יחד עם דור חדש של זמרים ורקדנים שהתחבר לאלו הוותיקים, כדי ליצור תכנים אקטואליים וישראליים המשולבים בתוך הפולקלור המסורתי, ויוצרים יחד פסיפס עשיר ומרתק של כאן ושם, אז ועכשיו, מורשת ומסורת המתערבבות בתוך התרבות העכשווית, ומשקפות את הכמיהה לכור היתוך אמיתי, המשלב את התרבות והמורשת היהודית בתוך הישראליות החדשה.
רוב חברי הלהקה מקיימים את פעילותם בהתנדבות, וביניהם מהנדסים, רופאים, סטודנטים, אנשי הוראה ופנסיונרים, המהווים תמהיל מגוון ומרתק של יוצרים ואמנים מכל קשת החברה הישראלית, היוצרים יחד את השלם הגדול מסך חלקיו. ברבות השנים השתנה אופייה של הלהקה מהקצה אל הקצה – מאותם זמרים ורקדנים שעזבו את אימא רוסיה לפני יותר מיובל שנים, ללהקה ישראלית צעירה, חיה ותוססת בליבה של תל אביב הסואנת, המציגה שירת פולקלור איכותית בשילוב מגוון סגנונות ריקוד מרשימים שנבחרו בקפידה מכל התרבויות היהודיות בעולם, וכוריאוגרפיה מקצועית ומלוטשת. מופע קצבי, ססגוני, מרגש ומלא גאווה לאומית, וכל זאת מבלי לשכוח את ההומור היהודי השנון, ואת האווירה הנוסטלגית והמתרפקת של געגוע, המתובל בקורטוב של צחוק ודמע, ועובר כחוט השני לכל אורכו של המופע. גם אופיים של המופעים השתנה כמעט ללא היכר לאורך השנים, ממופע בעל אופי פרונטלי המיועד בעיקר לקהל ותיק, למופע תוסס ואינטראקטיבי מול קהל ישראלי צעיר הלוקח בו חלק פעיל.

'אנחנו כאן' קודמה על ידי ממשיך דרכה בארץ, יצחק בן יעקב ז"ל, שהיה במשך שלושים שנה (1986-2016) הרוח החיה מאחורי הלהקה. בשנה שעברה הועבר התפקיד לידי עו"ד אריה חיימסון, אשר העביר את משרד עורכי הדין המצליח שבבעלותו (חיימסון סודאי ושות') לדור ההמשך הכולל את בנו, כדי להתמסר כולו לתפקיד יו"ר 'אנחנו כאן', בהתנדבות ומתוך תחושת שליחות. "השילוב המופלא של מגוון תרבויות, עדות ומנהגים אינסופי בתוך מדינה כה קטנה, הופך את ישראל ל"מעבדת פולקלור" ללא אח ורע בעולם, כך שבמובן מסוים להקת 'אנחנו כאן' באה לחקור ובעיקר לתעד את המעבדה המדהימה הזאת, עבורנו ובעיקר עבור הדורות הבאים, שיידעו מאיפה באנו ולאן אנו הולכים", אומר עו"ד חיימסון. "בישראל של היום כולנו עדים להיעדר סובלנות ופתיחות לאמונות ולתרבויות המנוגדות לשלנו. לפי תפיסת עולמי, אי קבלת האחר והשונה נובעת בדרך כלל מבורות ומחוסר ידע לגבי אמונתו, עברו ותרבותו, וכאן אנו נכנסים לתמונה, כדי להוות גשר בין תרבויות, ולהציג את הפסיפס היהודי והישראלי הנפלא במורכבותו וייחודו, כמיקרוקוסמוס של החברה הישראלית הדינאמית, המתפתחת והמתחדשת".

'מסורת – ישראל שלנו' :מופע בכורה
יום רביעי, 1 בנובמבר, 2017 בשעה 20:00 , היכל המוזיקה, רח' שארית ישראל 10, יפו
כרטיסים: 03-5289016