מבית רגיל לפרויקט אדריכלי מרהיב /  אדריכל סרג' בן דוד
אדריכל סרג' בן דויד שיפץ מחדש את בית מימון ויצר בית יוקרה במראה קלאסי, בשפה אדריכלית ייחודית, המשלבת אלמנטים אירופאים קלאסיים
מה עושה זוג צעיר המעוניין לעבור דירה בסביבת מגוריו, אך לא מוצא חלופה מתאימה? משפץ את הבית הקיים ומשנה אותו ללא היכר. זהו בדיוק המקרה בבית מימון, אותו שיפץ מן היסוד האדריכל סרג' בן דוד.

משפחת מימון היא משפחה צעירה של זוג עם שלושה ילדים, אשר ביקשה להישאר בסביבת מגוריה ברמת השרון. המשפחה חיפשה במשך תקופה ארוכה אחר חלופות- מגרשים או בתים באזור. לאחר שהתייאשו, החליטו לשפץ את הבית בצורה מאסיבית. על הפרויקט הופקד האדריכל סרג' בן דוד, אשר מזוהה עם בנייה בסגנון אירופאי- קלאסי. בסיומו של הפרויקט השתנה הבית ללא היכר, התווספו לו אגף וקומה וכן נבנתה בריכת שחייה.
עבור אדריכלים רבים מזוהה המילה שיפוץ לעיתים כמילת גנאי, משום שתנאי השטח הקיימים מוגבלים ואינם מאפשרים חופש פעולה מלא. לעומת זאת, האדריכל בפרויקט זה, מצא דווקא אתגר גדול בעצם העובדה כי מדובר בשיפוץ, ולקח על עצמו משימה של שמירת הרקמה הקיימת בבית, ומאידך שינוי הבית ללא היכר. למעשה, השינוי היה קיצוני כל כך עד שבסיום הפרויקט, הוא לא נראה כלל כמו שיפוץ, אלא כמו בית חדש, במראה קלאסי, על קו התפר שבין אדריכלות לאומנות.
בעלי הבית ביקשו לתכנן בית אירופאי קלאסי עם פרטים ואלמנטים תואמים, במראה אדריכלי שנראה כלקוח מהעולם הישן, מצרפת או איטליה. בהתאם לכך, הפרויקט עושה שימוש באלמנטים המספקים את המראה של פעם, חומרים עמידים וחזקים הדורשים תחזוקה מינימלית ובעלי מראה אלגנטי ואותנטי, כגון בריקים, טיח בפסים אופקיים המקנה לחזית מראה של אבן, יציב ומאסיבי, חלונות משובצים המשלבים עץ ואלומיניום, וריצוף אבן טבעית, היוצרים יחד אווירה חמימה, קלאסית ואלגנטית.
בבואו לתכנן מחדש את הפרויקט, פגש האדריכל בבית ישן שהתאפיין בהיעדר סגנון מובהק. מבנה חסר חן, אשר עבר גלגולים ותוספות, ונראה סתמי ומשעמם. בתום תהליך השיפוץ נוספה קומה חלקית והתווסף אגף הורים, אשר צופה לבריכת השחייה החדשה. בהתאם לכך,נפתח המגרש מחדש והתווסף לאזור גם מטבח חוץ הכולל ברביקיו.
בפרויקט נעשה שימוש בעמודים דקורטיביים כבדים עם כותרת קלאסית אשר תומכים את הגג, ומספקים לחזית את המראה הקלאסי אותו ביקש האדריכל להשיג. לצד השפה האסתטית העשירה, הצליח לשמור האדריכל על פונקציונאליות מלאה של החלל. מלבד אלמנטים אלו, גם החלונות משמשים כגורם משמעותי בקביעת השפה העיצובית של הבית. מדובר בחלונות מחולקים לריבועים, העשויים עץ בצד הפנימי ואלומיניום בצד החזית, אשר משתלבים ומתקשרים עם עבודות הנגרות והריהוט בתוך הבית. החלון אינו מהווה רק פתח בקיר להכנסת אור טבעי ואוויר, אלא משמש כשחקן מרכזי בעיצוב הפנים וגם בעיצוב החזיתות.
פנים הבית מתאפיין במראה עשיר וחם, ומעוטר בטקסטיל, ווילונות ושטיחים. כל הריהוט עוצב בהזמנה אישית על ידי יצרן מקומי, בהתאם לאג'נדה העיצובית של האדריכל, אותה הוא מגדיר כ'אדריכלות קלאסית ים תיכונית'. ריצוף האבן המקורי באזורים הציבוריים נשמר, אך מלבדו כל הריצוף בחדרי הרחצה וחדרי הילדים חודש.
האדריכל נעזר בבעלת הבית קרן מימון, סטייליסטית ומעצבת, אשר לקחה על עצמה שיתוף פעולה מלא מבחינת ירידה לפרטים וריבוי אלמנטים ייחודיים. הפרויקט מהווה דוגמא מעוררת השראה לשיתוף פעולה של אדריכל מול לקוח, ומלמד כיצד גישה חיובית מצד הלקוח מובילה לעבודה משותפת של הערכה וכבוד, ללא קונפליקטים וחילוקי דעות.
משרד SERGE BENDAVID ARCHITECTS מתמחה בתכנון ועיצוב בתים פרטיים ודירות יוקרה בסגנון אירופי קלאסי, עם נגיעות ישראליות ומזרח תיכוניות. לאורך השנים הצליח סרג' בן דויד לפתח שפה אדריכלית קוהרנטית אותה הוא מכנה 'אדריכלות קלאסית ים תיכונית'. סגנון אדריכלי ייחודי זה, מתמזג עם האקלים התרבותי הישראלי, בשילוב עם קריצות משמעותיות לאלמנטים אירופאים קלאסיים, היוצרים יחד בתים אסתטיים, פונקציונאליים ובעלי שפה אדריכלית מגובשת. סרג' בן דויד, המעורב בכל תהליך התכנון והעיצוב, בונה עבור לקוחותיו את בית חלומותיהם. לאורך כל תהליך העבודה זוכה הלקוח לליווי אישי בכל לבטיו, החלטותיו ובחירותיו, משלב התכנון הראשוני, ועד לפרטים הקטנים ביותר של עיצוב הפנים והסטיילינג.