ראיון החודש עם אדריכל איימן טבעוני / ד"ר טבעוני אדריכלים ומהנדסים

רקע איפה למדת, איפה עבדת וקצת רקע אישי
נולדתי בנצרת שם עברה עלי ילדותי. אני הבן הבכור למשפחת טבעוני. אבי ד"ר מחמוד טבעוני ז"ל, הקים את המשרד לפני חמישים ושש שנים. כיום המשרד מנוהל על ידי אחי אשרף, שהוא עצמו מהנדס בוגר הטכניון, כאשר אני משמש כאדריכל הראשי של המשרד. גם שלושת אחיותיי עובדות במשרד בתפקידים שונים. בשנת 1997 סיימתי לימודי אדריכלות בטכניון ובשנת 2014 סיימתי לימודי תואר שני בטכניון בתחום האדריכלות הדיגיטלית, הנשענת על ביצועי מחשב ומחוללת מהפכה טכנולוגית ותפיסתית עולמית בתחום הארכיטקטורה. בהמשך שימשתי כמרצה בתחום זה בטכניון. בימים אלו אני מתגורר רוב השנה בלונדון שם במקביל לעבודתי, אני לומד לדוקטורט בתחום האדריכלות הדיגיטלית, בבית הספר הפרטי AA (The Architectural Association School of Architecture) בלונדון, מוסד הלימודים היוקרתי והמקצועי בעולם בתחום האדריכלות. אני גאה לספר כי המנחה שלי הוא מייקל ווינסטוק, המומחה המוביל בעולם בתחום האדריכלות הדיגיטלית.
איך הגעת לתחום האדריכלות ומה משך אותך לתחום?
את התשוקה לאדריכלות קיבלתי וירשתי מאבא שלי, ד"ר מחמוד טבעוני, גם הוא בוגר הטכניון, וכבר כילד בן חמש נחשפתי למקצוע האדריכלות והבניה. כבר בגיל שש ביקרתי באתרים ולעיתים בילתי ימים שלמים עם בעלי מקצוע, במיוחד סתתי אבן שעבודתם הייתה מאוד דומה אז לפיסול . בגיל 7-8 התחלתי לשרטט ולהעתיק תכניות של בניינים במשרדו של אבא כתחביב. מגיל מאוד צעיר ידעתי שזה מה שאני הולך לעשות.

מרכז פיס קהילתי מסעדה

מה מייחד את השפה האדריכלית והעיצובית שלך? במה משרדך שונה / פורץ דרך?
העיצוב בעיני הוא תהליך מחקרי וחישובי שמטרתו לספק את הפתרון הטוב ביותר, על ידי בחינה ובדיקת אופציות וחלופות. הדבר נכון לגבי כל תהליך עיצוב, מעיצוב מדיניות וכלכלה ועד לעיצוב ספל קפה. המשרד שלנו מנסה לאמץ את הגישה המחקרית המנצלת את היכולות הדיגיטליות לביצוע וליצירת חלופות ממוחשבות לפתרון בעיות. 'טבעוני אדריכלים ומהנדסים' הוא משרד עם שליחות חברתית, הרואה בתכנון המערכתי, התכנוני וההנדסי כלי לגישור בין הסביבה לקהילה. למשרד יכולת לחבר בין כל האספקטים התרבותיים כדי ליצור גשר בין צרכיה היומיומיים של הקהילה, על מנת לשפר את רמת החיים והתרבות. כמשרד חדשני ופורץ דרך ברמת הקדמה הטכנולוגית, אנו מובילים את מהפכת המחשוב באדריכלות בישראל.

בית ספר יסודי דלת אל כרמל

מהי "אדריכלות" עבורך? מהן מקורות ההשראה שלך?
אדריכלות היא הממשק הפיזי ונקודות המגע שלנו עם הסביבה, אם היא תרבותית, אקלימית או גאוגרפית . הדוגמא הטובה ביותר נמצאת בטבע - כל היצורים החיים מתאימים את עצמם לסביבתם, בניגוד לנו בני האדם אשר "מכופפים" את הסביבה לצרכינו. מעולם הטבע ניתן לחלץ עקרונות וקונספטים לתכנון יעיל, כמובן מבלי לחקות אלא לאמץ.
על אילו דברים צריך לשים לב כשבוחרים אדריכל? למה כלקוח כדאי לי לבחור דווקא בך.
הלקוח ירצה לקבל את התועלת המקסימלית מתהליך התכנון. כאשר מתבקשים להגדיר מהי התועלת מפרויקט תכנוני או עיצובי , החישובים מתבצעים כמעט אך ורק לפי המבחן הכלכלי ולטווח קצר. המצב מתחיל להשתנות בתקופה האחרונה ועולים קולות אחרים שהמשך המצב הנוכחי יוביל להתמוטטות של ערים, משאבים, אנרגיה וכו'. למה לבחור דווקא בנו? 'טבעוני אדריכלים ומהנדסים' הוא ממשרדי התכנון הוותיקים בישראל, המספק שרותי אדריכלות יחד עם שרותי קונסטרוקציה (הנדסת מבנים) תחת קורת גג אחת, ומעורב בכל שלבי התכנון, הבנייה והביצוע. המשרד עוסק בטווח רחב של שרותי תכנון: אדריכלות, תכנון ערים, עיצוב פנים, תכניות מפורטות של בינוי ערים, תכנון קונסטרוקטיבי, הנדסה אזרחית ותיאום יועצים, ניהול פרויקט ופיקוח, ובעל יכולות תכנון המתבססות על האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר.
במה שונה תחום האדריכלות בארץ היום ביחס לעבר – מגמות מרכזיות בתחום
בעבר תהליך התכנון, בעיקר של מוסדות ציבור כמו בתי ספר, נשלט על ידי הממסד, והאמת שבתקופה ההיא תכננו פרויקטים טובים ומעניינים . כיום וכפי שקורה בעולם כולו, האדריכלות עברה לשוק החופשי ולסקטור הפרטי והמבחן הפך בעיקר לכלכלי. הדבר אינו טוב וחייבים למצוא את האיזון, אחרת נמצא את עצמנו מול שוקת תכנונית שבורה.
איזה עצה אחת חשובה היית נותן לאדריכל שמתחיל את דרכו המקצועית ?
ללמוד מחדש כל הזמן. אדריכל צריך ללמוד מחדש מהרבה דיסציפלינות ותחומים – סביבה, מדעים, טבע וכו', בכדי שנוכל לחיות בשלום עם הסביבה שלנו. כיום אנו חיים בנתק מוחלט מהסביבה ולא מתקדמים כמו בשאר התחומים. למשל, אין בנין אחד בעולם המתקרב לביצועים דומים של הסמארט פון, ואין לנו תהליך מחקרי או פיתוחי כפי שמתקיים בדיסציפלינות אחרות, וכנראה זה מה שחסר. ולצעירים – תאמינו במה שאתם עושים, אל תתפשרו, לכו עם הקדמה והשמים הם הגבול.
Phone
נצרת ת.ד 2640 מיקוד 16000
Phone
04-6554037