0

פאנל נשי בהובלת הדס מרזל - כנס electricity and energy 2019

כמו בכל שנה, השתתפתי בכנס הבינלאומי באילת של התאגדות מהנדסי החשמל, האלקטרוניקה והאנרגיה. אני תמיד שמחה לפגוש את עמיתיי בכנס הזה. כל המי ומי בשוק האנרגיה בישראל מגיעים לשם. אלו שלושה ימים בשנה שאפשר לראות את כולם, להחליף דעות, לדבר על עבודה וגם להירגע קצת... עם זאת, בכנסים הקודמים שמתי לב למשהו מוזר. בכל פעם שנעמד צלם מול חבורת אנשים, הפריים היה מורכב מגברים בלבד. תמונה אחר תמונה אחר תמונה, בכל פינה אפשרית ברחבי הכנס, ואין כל סימן לאישה! הבנתי שחובה לאזן את הדברים. חייבת להיות גם אישה בצילומים האלו, אישה בדיוק כמוני, ועוד רבות כאלו.  
בתמונה: ורה סילבה - סמנכ"לית טכנולוגיה ב-GE צרפת , דוקטור מוניקה פנחסי - מכללת אריאל, ח"כ אורית פרקש הכהן - יו"ר רשות החשמל לשעבר, ד"ר נורית גל  - סגנית יו״ר רשות החשמל.

                                                             
לצורך כך שינסתי מותנים, דחפתי ונדנדתי, ולשמחתי התאגדות המהנדסים הרימו את הכפפה. השנה ערכנו לראשונה את "פורום קדום נשים בתחום האנרגיה" בכנס האנרגיה החשוב בישראל. בפאנל שוחחתי עם שמונה מהנשים מובילות בתחום האנרגיה בישראל, כגון אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל לשעבר וכיום ח"כ במפלגת כחול לבן, ד"R נורית גל, סגנית יו"ר רשות החשמל, וסילבה ורה, מנהלת בכירה ב GE GRID SOLUTIONS. 
בראשית הפאנל נשאנו מילים לזכרה של אם המהנדסות חשמל בישראל, גב' סילביה מנדלבאום.  
לאחר מכן דנו בנושאים כגון חשיבות שילובן של נשים בתחום החשמל, מדוע זה קריטי במיוחד עכשיו, מה נדרש לעשות על מנת להגדיל את מספר הנשים בתחום, איזה משרדי ממשלה צריכים להתגייס לטובת העניין, ואולי החושב מכל - איך מגישים את המקצוע לציבור הנשי הרחב. 
על פי נתוני הלמ"ס, מספר הגברים בלימודי הנדסה הוא פי 2.6 גבוה ממספר הנשים. רק חמישית העוסקים במקצועות ההנדסה הן נשים, ובחלק מהמקצועות מדובר באחוזים בודדים (כמו 1% נשים בהנדסת חקלאות). רק %18 ממהנדסי החשמל בישראל הן נשים.  
המהנדסים הם אלו המתכננים ומעצבים את חיינו – את המחשב בו אנו כותבים, את המכונית בה אנו נוסעים, את המכשור הרפואי שמציל חיים, ואת האפליקציות והמכשירים החכמים בהם אנו מדברים. כאשר מקצוע ההנדסה נשלט על ידי גברים, חסרה בו הפרספקטיבה ותפיסת העולם של מחצית מאוכלוסייתו. המשמעות של עולם הנדסה הנשלט על ידי גברים הוא שהרוב המוחלט של ההמצאות והפיתוחים יהיו בעלי אופי ונקודת מבט גברית. העולם יכול להפוך לטוב יותר אם המציאות הזאת תתחיל להשתנות. כי אנו כנשים מביאות ערך מוסף למקצוע – אנו רואות את העולם מנקודת מבט שונה. אנו מסוגלות לעשות מספר משימות במקביל וליצור אינטגרציה ושיתוף בין מספר גורמים, מתוך יצירתיות וגמישות מחשבתית, מה שחשוב מאוד להצלחה בעולם ההנדסה.  כנשים, אנו מביאות פחות אגו לעבודה, בניגוד למהנדסים שלעיתים רואים את הפיתוח החדש שלהם כ"יצירת מופת", בלי יכולת לקבל ביקורת או דעה מנוגדת. גם יכולת ההכלה וההקשבה הנשית היא מאוד חיונית, בעיקר עבור מהנדסים במערכות מורכבות ובארגונים גדולים. 

מימין לשמאל: רן ששון - מנהל ומאיץ פיתוח עסקי מעוף טק אילת, משרד הכלכלה, יצחק בלמס - משנה למנכ"ל חברת החשמל, ורה סילבה - סמנכ"לית טכנולוגיה ב-GE צרפת,         
ח"כ אורית פרקש הכהן - יו"ר רשות החשמל לשעבר, הדס מרזל - מנכ"לית אנג'יס, אמיל קויפמן - נשיא התאגדות מהנדסים SEEEI, אבי מנשה -  יו״ר תחום מיזוג אויר בהתאגדות וסגן יו״ר התאגדות מהנדסים


כולי תקווה שבעוד 10 שנים מהיום, נשים יהוו חלק מהותי משוק האנרגיה בישראל, ויהיו בולטות בשוק החשמל העולמי. היינו חלוצות בתחילת ההתיישבות, לוחמות בגדודי הפלמ"ח, תופסות חלק משמעותי מעולם ההיי טק של ימינו, כחלק אינטגרלי מקטר הצמיחה של הכלכלה הישראלית. יש סיבה שלא נהיה נשים מחשמלות גם בתחום האנרגיה? אין סיבה. ולכן נהיה!!