חברת החשמל רוכשת מאנג'יס תחנות השנאה בלגיות

חברת CG הבלגית תייצר עבור חברת החשמל 5 יחידות של תחנות השנאה ניידות, בתקציב של 17 מיליון יורו. העסקה התאפשרה תודות לניהול אקטיבי וליווי טכני של חברת אנג'יס הישראלית.
כאשר נבנית בישראל שכונה חדשה בעיר קיימת, או לחילופין קם ישוב חדש, חברת החשמל שואפת מטבע הדברים לבנות תחנה השנאה קבועה עבור המבנים החדשים. עם זאת, לא תמיד מתקבל אישור בנייה סטטוטורי לבניית תחנת השנאה קבועה. על מנת להתמודד עם מקרים אלה, חברת החשמל תרכוש כעת מחברת CG הבלגית חמש יחידות של תחנות השנאה ניידות, בתקציב של 17 מיליון יורו.
העסקה בין CG לחברת החשמל התאפשרה תודות לניהול אקטיבי של חברת אנג'יס הישראלית. אנג'יס בעלת נוכחות איתנה בשוק ההשנאה בישראל. היא ניגשה למכרז התחנות הניידות הישר עם פרסומו, חיברה בין חברת החשמל ו- CG הבלגית, ניהלה את "תיאום הציפיות" הטכני בין הצדדים ויצרה תנאים לכדאיות טכנית וכלכלית עבור העסקה.
"אנו גאים לקחת חלק באספקת ציוד אסטרטגי חיוני לחברת החשמל", אומר נבות מרזל, סמנכ"ל חברת אנג'יס. "חברת החשמל הינה לקוח חשוב ביותר, ומבחינתנו ההזמנה היא בגדר הבעת אמון נוספת באנג'יס. תחנות השנאה הן התחום המהותי והמסורתי של אנג'יס, ומהוות מרכיב חשוב ומשפיע, הן על רשת ההולכה, והן על רשת החלוקה, בה אנג'יס מבקשת להיות שחקן פעיל". מרזל יזם וליווה שתי משלחות של חברת החשמל לבסיסי הייצור של CG בבלגיה ובהונגריה, וניהל את ה"משא ומתן" הטכני בין מהנדסי CG הבלגית לחברת החשמל.
תחנות השנאה ניידות נהפכות למרכיב מכריע בניהול פיתוח רשת החשמל בישראל. השנאה היא למעשה תהליך בו זרם החשמל מוקטן על ידי העלאת המתח או צמצומו. מניפולציה זו הכרחית על מנת להקטין את איבוד האנרגיה המולכת מתחנת הכוח אל הצרכנים. או במילים אחרות: תחנות ההשנאה מוודאות כי החשמל המיוצר בתחנות הכוח נשמר במידת הצורך ואינו הולך לאיבוד.
נכון לעכשיו, תחנות ההשנאה הניידות של CG יוצבו באזור זיכרון יעקב, ירושלים וגוש דן. לאחר שיוקמו באזורים אלה תחנות השנאה קבועות, יוכלו תחנות ההשנאה לסייע בשירותי השנאה עבור גופים ממשלתיים גדולים אחרים, כגון רכבת ישראל.