גאווה כחול לבן

משרדינו זכה בתחרות החדשנות הבינלאומית לתכנון 'עיר חכמה'.
המודל המתמטי שפיתח משרד האדריכלות 'טבעוני אדריכלים' לפתרון צפיפות האוכלוסין בסינגפור, זכה בתחרות היוקרתית של מחלקת החדשנות הממשלתית של אנגליה, ונחשב למהפכני ופורץ דרך בקנה מידה עולמי. זהו המודל המתמטי הראשון בעולם הנשען על מערכות דינמיות ממוחשבותDynamic System) Modeling) ומספק פתרון כולל לאתגרי הצפיפות האורבאנית, ברמת המשאבים, גידול האוכלוסין ושינויי האקלים. בעזרת המודל, ניתן ליישב כ-40 אלף תושבים בקמ"ר עירוני אחד.


מחלקת החדשנות הממשלתית של אנגליה (UK's innovation agency) מקדמת מזה שנים פתרונות עולמיים לחדשנות ויצירתיות. השנה ערכה הסוכנות תחרות בנושא 'חדשנות עירונית בסינגפור' Urban Innovation in) (Singapore , בהשתתפות כמאה אדריכלים, חברות היי טק בתחום הערים החכמות, מעצבים אורבניים ומהנדסים, אשר הציעו פתרונות חדשניים מתחומי התכנון והעיצוב העירוני, כולל פתרונות טכנולוגיים לפיתוח וניהול תשתיות עירונית. משרד האדריכלות 'טבעוני אדריכלים' (הממוקם בנצרת ומחזיק סניפים גם בלונדון וברומניה), זכה בתחרות כמשרד המיצג חדשנות בתכנון עיצוב עירוני, במשלחת רשמית של סוכנות החדשנות של ממשלת בריטניה. בעזרת המודל לתכנון ועיצוב עירוני שפיתח, ניתן ליישב כ-40 אלף תושבים בשטח של קמ"ר אחד בסינגפור, כמדינה הסובלת מצפיפות אוכלוסין ומשטח מצומצם ביותר. לצורך השוואה, גודלה של סינגפור כ- 1:25 משטח מדינת ישראל בלבד, והיא בעלת 5.5 מיליון תושבים (יותר ממחצית מישראל). בני ברק העיר הצפופה בישראל, מאוכלסת ב-27 אלף תושבים לקמ"ר – שליש פחות מצפיפות האוכלוסין בסינגפור כולה.

מלבד זאת, סובלת סינגפור ממחסור חמור במי שתיה (הרבה משקעים אך מעט מאגרי מים) ומתעשיית חקלאות ירודה, ולכן 70% מהמזון במדינה מיובא. המודל המתמטי המהפכני שהוצע מפרט מבנה עירוני המאפשר איסוף של מי גשם, ייצור אנרגיה, חשמל וחקלאות, בתוך עיר המייצרת את כל צרכיה בעצמה (Self Sufficient). זהו המודל המתמטי הראשון בעולם הנשען על מערכות דינמיות ממוחשבות (Dynamic System Modeling) ומספק פתרון כולל לאתגרי הצפיפות האורבאנית, ברמת המשאבים, גידול האוכלוסין ושינויי האקלים. לצורך גיבושו, השתמש משרד 'טבעוני אדריכלים' במודלים מתמטיים ממוחשבים המייצרים מורפולוגיה (עיצוב פני השטח והמבנים) בעלת אינסוף אפשרויות וחלופות, בהתאם לתנאי השטח ולבחירתו של המתכנן. המודל נשען על מערכות מורכבות הלקוחות משדה האווירונאוטיקה (מדע התעופה), הקשורות זו לזו, בדומה לאורגניזם של גוף האדם.


המודל של משרד 'טבעוני אדריכלים', שנבחר כמודל לתכנון אורבאני החדשני והיצירתי ביותר לשנת 2018, הוצע באופן רשמי לראשות התכנון העירונית (הראשות העליונה בסינגפור לעיצוב ותכנון עיר) כדי ליישמו בשטח. בימים אלו שוקלת רשות התכנון בסינגפור לפתח את המודל כך שישמש כפלטפורמה לתכניות הבניין-עיר של סינגפור כולה, כבסיס לכל תכנון עתידי. בנוסף, פנתה אל משרד 'טבעוני אדריכלים' אחת מחברות הבנייה העולמיות הגדולות, כדי לבדוק את מידת יישומו של המודל על מספר ערים גדולות במזרח אסיה ובאפריקה. בעקבות הזכייה, חברות בנייה מובילות שבסיסן בסינגפור, נפגשו עם אדריכל איימן טבעוני בתיווך הממשלה הבריטית, בבקשה לייצר פרויקט פיילוט של עיר בקנה מידה בינוני, ולספק עבורם תכנון על פי מודל זה. האוניברסיטה הלאומית של סינגפור (המוצבת במדדי איכות אקדמיים בינלאומיים כשלישית באיכותה בעולם) הציעה להשקיע במחקר יישומי, כדי לקדם ולפתח את המודל החדש ברמה האופרטיבית. לצורך כך, נפגש אדריכל איימן טבעוני עם משלחת של נציגי האקדמיה של סינגפור במשך עשרה ימים, כדי לבחון את מידת יישומו של המודל בתוך המתווה העירוני הקיים.